هوشمند سازی مدارس چیست ؟

امروزه اکثر کشورهای پیشرفته و حتی کشورهای در حال توسعه جهت آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی از سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی بهره می برند. این سیستم های الکترونیکی کمک آموزشی کمک قابل توجهی به ارتقاء سطح آموزشی انجام می دهند و در اصطلاح مدارسی که از این سیستم ها استفاده می کنند را مدارس هوشمند و فرایند استفاده از آن ها را هوشمند سازی مدارس می نامند.

از آن جایی که هوشمند سازی مدارس و تاکید آن در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بسیار حائز اهمیت است، گام برداشتن در جهت هوشمندسازی مدارس دیگر یک انتخاب نیست، بلکه ضرورتی است که مدارس باید هرچه زودتر از آن بهره ببرند. در مدارس هوشمند، فرآیندهای آموزش تقویت می شود و مهارت های آموزشی و اجتماعی دانش آموزان با تکیه بر فعالیت های گروهی بهبود می یابد. ضرورت تغییر در نظام آموزش و پرورش کشور برای همه آشکار است. یکی از راههای تحول و تغییر در نظام آموزش و پرورش این است که مدارس را از معلم محوری صرف خارج کنیم و مدارس را به تجهیزات هوشمند سازی ، استفاده از فناوری های جدید آموزشی و توجه به توانایی های دانش آموزان به روز کنیم.

چرا مدارس به سمت هوشمند سازی می روند ؟

اصلی که کشورهای مدرن در آمورش نوین به آن دست یافته است این است که ثبات یک مجموعه در تغییر آن است . اگر طرح آموزشی دارند باید سالانه آن را بهبود، تغییر و حتی در زمانی اگر نیاز بود آن را حذف نمایند اگر یک فعالیت را سال های پی در پی انجام دهند ، آن فعالیت فرسوده و قدیمی می شود و معلمان مجری آن طرح ها از اجرای ایده های خلاق و نوین باز می مانند. تصور کنین معلمی که سالها یک درس مشخص را تدریس می کند ، مهارت او در تدریس آن درس به اندازه ای بالا می رود که می توان گفت ک بهترین نوع تدریس آن درس را انجام می دهد . اما زمانی که انگیزه ی خود را بدلیل کهولت سن یا بروز نکردن روش های تدریس و اطلاعات از دست می دهد دچار فرسودگی و قدیمی بودن خواهد شد . به همین علت است که مدارسی با سابقه ی درخشان که تنها از طریق معلمین مطرح ، معروف شده بودند ، بعد از گذشت چندین سال بدلیل تکیه بر همان معلمان دچار فرسودگی می شوند . معلمین برتری که روزی نقطه ی قوت مجموعه بودند ، اکنون به نقطه ی ضعف مجموعه تبدیل شده اند. اگر آن مدرسه هر سال بروزرسانی می شد و از آن معلمان ماهر در پست های تصمیم سازی و ستادی استفاده می کرد و اجرا را به نیروهای جوان فعال و پر انرژی می سپرد و مجموعه ی خود را به یک بعد مدرسه متکی نمی کرد مجموعه قوی تری حاصل می شد.
ویژگی های شاخصی که مدرسه نمونه از دیدگاه اولیا دارد ه به مرور زمان تغییراتی داشته است . با ورود مدارس غیرانتفاعی به سطح کشو در دهه 70 و مشارکت مردم در سطح مدرسه ، آموزش و پرورش فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است . با ورود مدارس غیرانتفاعی بار زیادی را از دوش دولت برداشته شد و موسس های این مدارس با ریسک سرمایه گذاری و ایجاد مدارس و خدمات رسانی در نقاط مختاف کشور باعث رشد و پیشرفت آموزش و پرورش شده اند.
از سوی دیگر کیفیت آموزش ارتقا یافته و شرکت های زیاد غیردولتی در راستای ارتقای آموزش تاسیس شده اند ، این شرکت ها در راستای پیشبرد آموزش در سطح کشور به مدارس کمک شایانی می کردند . شرکت های خدمات آموزشی ،خدمات تکنولوژی مدارس، کمک درسی و سایر شرکت های وابسته به آموزش که در کنار مدارس سطح آموزش را ارتقا می دهند . با ورود این شرکت ها فضای رقایتی برای آموزش و پرورش ایحاد شد به گونه ای که مدارس تلاش می کردند که خود را همیشه بروز نگه دارند و در رقابت با سایر مراکز برای جذب دانش آموز و کسب رضایت والدین ، اقدام به پیشبرد کیفیت آموزش نموده اند .
اگر نگاه والدین نسبت به مدرسه را بررسی نماییم می توان شاخص های زیر را در چند عنوان کوتاه نام برد :
• کیفیت بالای خدمات آموزشی
• بروز بودن مدیریت
• سیستم آموزشی نوین
• معلمین آموزش دیده و بروز
• تکنولوژی های مدیریتی و آموزشی
• ساختمان و زیر ساخت های آموزشی

نحوه هوشمندسازی مدارس به صورت استاندارد و اصولی

برای ایجاد یک مدرسه هوشمند مسیر مشخصی را باید پیش برد ، مسیری کارشناسی شده بر اساس قوانین و اصول هوشمندسازی مدارس
- مدیران مدارس هوشمند باید به این توجه نمایند که در صورت اینکه در هوشمندسازی سیستم مناسبی را انتخاب ننمایند ، علاوه بر اینکه مدرسه شان ، هوشمند نخواهد شد ، بلکه سیستم سنتی آنها نیز نسبت به گذشته ضعیف تر خواهد شد . - به طور واضح اگر انتخاب نادرستی داشته باشند ، علاوه بر بدست نیاوردن چیزی ، آنچه را که داشته اند نیز از دست خواهند داد . - موسسان و مدیران مدارس و مجموعه های آموزشی همیشه به این توجه می نمایند که بهترین عملکرد را برای مدرسه ایجاد نمایند . - برای رسیدن به این هدف باید از مشاورین خبره در زمینه هوشمندسازی که به مدرسه داری هم به طور کامل آگاه هستند ، استفاده نمایند .

یک مدرسه برای هوشمند شدن نیاز به انقلابی در سیستم آموزشی خود دارد
مدرسه برای سامان دادن به فعالیت های خود نیاز دارد فرآیندها را نتیجه محور کند . برای مثال یک مدرسه هوشمند برای اطلاع رسانی باید روشی به کار ببرد که اطلاعات را دقیق ، منظم و سریع برای اولیا دانش آموزان ارسال نماید . متاسفانه در مدارس ، مسئولین به جای تمرکز روی این هدف مشغول فرآیند های اداری ارسال اطلاعات برای والدین می شوند و از هدف اصلی باز می مانند . هوشندسازی مدارس که در گذشته به خرید تجهیزات سخت افزاری ، خلاصه می شد، امروزه دچار تغییرات زیادی شده است ، و مدیران مدارس به این فکر هستند که چگونه و با چه سیستم هایی می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند .

ملزومات و تجهیزات هوشمند سازی مدرسه


حداقل وسایل لازم در فرآیند هوشمند سازی یک کلاس درس ، رایانه، ویدئو پروژکتور و برد هوشمند می باشد.از ویدئو پروژکتور برای نمایش تصاویر رایانه در ابعاد بزرگتر استفاده می شود که این امر باعث می شود حواس دیداری نیز علاوه بر حواس شنیداری در فرآیند آموزش مورد استفاده قرار گیرند. با اضافه کردن برد هوشمند به کلاس بعد عملی را هم به حواس دیداری و شنیداری اضافه می کند و دانش آموز علاوه بر دیدن و شنیدن مطالب درسی را می‌تواند عملی نیز آن ها را بیازماید.
در مدارسی که نیازمند صرفه جویی در هزینه ها هستیم، می توان از کیت هوشمند به جای برد هوشمند استفاده کرد. کیت هوشمند قیمت مناسب تری نسبت به برد هوشمند داشته و قابل حمل و نقل نیز می باشد.
با استفاده از سیستم های هوشمند حضور در کلاس، نظرسنجی از دانش آموزان و مشارکت آنها در کلاس به طور قابل توجهی افزایش می یابد.
میکروسکوپ دیجیتال از لوازمی است که در کلاس های علوم و زیست شناسی کاربرد زیادی دارد. به کمک میکروسکوپ دیجیتال همه دانش آموزان می توانند به صورت همزمان تصاویر آزمایش را به کمک ویدئو پروژکتور و برد هوشمند در اندازه بزرگ تر مشاهده نمایند.

امکانات و مزایای هوشمند سازی مدرسه

- ارسال و دریافت اطلاعات به صورت هوشمند
- یکی از تمایز های سیستم جامع و یکپارچه تحت اپلیکیشن موبایل و وبسایت می باشد .
- سیستم اطلاعات و اخبار را به صورت هوشمند و هدفمند برای دانش آموزان ، اولیا و همکاران ارسال می کند.
- این روش ارسال اطلاعات، سریع و ساده است و باعث صرفه جویی در زمان اجرای فعالیت های مدرسه می گردد .
- از مزایای دیگر سیستم های هوشمند مدرسه تسریع فعالیت های مدرسه از جمله تکلیف ،کارنامه ، پیام رسانی ، ارتباط ، اخبار، نظرسنجی و ... می باشد .
- از مهمترین مزایای سیستم های آموزشی هوشمندتسریع فعالیت های مدرسه هومند است.
- مدیران نمونه مدارس سیستمی را انتخاب می کنند که فعالیت ها را دقت ، سرعت و بهبود بخشد .

سئو و طراحی سایت: آکادمی دیجیتال

2/5 - (2 امتیاز)