سیستم ضد سرقت هوشمند چیست؟

در جهان مدرن امروز، امنیت و آسایش خانه ها امری بسیار مهم است. به همین دلیل است که انواع سیستم های اعلام سرقت ،درب های ضد سرقت ، قفل های الکترونیکی ، سیستم های نظارت تصویری و دوربین مداربسته ، طرح ها و پوشش های بیمه سرقت منازل و ... به وجود آمده است .
برای اعلام سرقت سیستم ضد سرقت هوشمند سناریویی نوین می باشد که در آن تجهیزات را به صورت باسیم و یا صورت بی سیم با یکدیگر ارتباط می دهند.
کاربرد سیستم ضد سرقت هوشمند پیشگیری و اعلام سرقت از مکان های مختلف مثل خانه، مغازه، فروشگاه، ویلا، انبارهایی با اجناس ارزشمند، سوله، سالن تولید کارخانه و.. می باشد.

سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته

امنیت ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی معمولا توسط سیستم نظارت تصویری دوربین مداربسته تامین می شود. شیوه کار این سیستم ها این است که اطلاعات را دریافت کرده و از طریق دستگاه ضبط ویدئویی (Digital Video Recorder) به پردازش آن می پردازند و سپس به نمایشگر ارسال نماینداین توضیح شرح بسیار مختصری از کارکرد اصلی دوربین های مدار بسته است.

برخی از ویژگی های سیستم اعلام سرقت خانه هوشمند


کنترل سیستم سرقت توسط کنترل از راه دور
امکان فعال و غیر فعال کردن سیستم از طریق موبایل و یا مانیتور لمسی
سادگی استفاده از سیستم به واسطه رابط کاربری ساده و زیبا
چک کردن وضعیت سیستم ضد سرقت برای تشخیص علت فعال شدن سیستم
غیر فعال کردن دزدگیر از طریق وارد نمودن رمز عبور و یا کشیدن کارت در هنگام ورود به منزل
عدم نیاز به حمل ریموت کنترل و یا تجهیزات جانبی جهت فعال و غیر فعال نمودن سیستم سرقت
مجهز بودن سیستم به سنسور های تشخیص شکسته شدن شیشه
استفاده از سنسور های تشخیص حرکت با تکنولوژی مادون قرمز (Passive Infrared) با قابلیت تشخیص حیوانات
مجهز به سیستم ارسال SMS در صورت قطع خطوط تلفن
امکان انتخاب چگونگی عکس العمل های دزدگیر توسط خود کاربر (آژیر، فلاشر، قفل شدن درها، تلفن کردن ، غیر فعال شدن آسانسورو...)
روشن ماندن سیستم سرقت در صورت قطع برق شهربا استفاده از باتری دستگاه
استفاده از سیستم سرقت حتی در زمان های استراحت شبانه، نبودن افرادو یا تنها بودن اعضای خانه در منزل

در یک دسته بندی کلی انواع تکنولوژی سیستم هوشمند ضد سرقت عبارت است از

دزدگیر های ساده مبتنی بر آژیر و هشدار محلی
این دزدگیرهای اماکن قدیمی ترین نوع دزدگیر هستند. این نوع سیستم ضد سرقت هیچ آلارم و هشدار ی ارسال نمیکند و تنها آژیر به صدا در آمده توسط پنل دزدگیر به عنوان سیستم ضدسرقت عمل می کند. چنین سیستم های از امنیت بسیار پائینی برخوردار بودند زیرا به راحتی توسط سارقان از کار می افتاد.
دزدگیرهای اماکن با سیستم آلارم راه دور مبتنی بر خطوط تلفن ثابت
در این نوع سیستم ها دزدگیرها علاوه بر به صدا در آوردن آژیر ، اقدام به تماس با شماره تلفن های ذخیره شده می کنند تا سارقان را فراری دهند . مشکل این نسل از دزدگیر ها این است که خطوط تلفن ثابت توسط سارقین به راحتی قابل قطع و ازکار افتادن بود.
انواع دزدگیر اماکن بی سیم
در سیستم دزدگیر اماکن بیسیم سنسورها به پنل مرکزی متصل هستند و هشدار را به آن می فرستند. پس از آن پنل مرکزی (سانترال مرکزی) دزدگیر اماکن نسبت به هشدار دریافتی عکس العمل نشان می دهد و آژیر و هشدار ارسال می کند. اتصال سنسورها به دزدگیر توسط سیم های دو زوج و چهار زوج صورت می گیرد. در صورتی که در سیم کشی دزدگیراز لوله های توکار استفاده نشده باشد، سیم کشی باید به صورت روکار انجام شود. در خیلی از مکتن ها همچون منازل و فروشگاه هایی کهدر آن ها زیبایی و دکوراسیون اهمیت دارد ترجیح میدهند از سیم کشی روکار استفاده نکنند. تکنولوژی بی سیم یا همان وایرلس راه حلی برای اتصالات در چنین سیستم هایی می باشد. در این روش سنسورها و بقیه تجهیزات دزدگیر به صورت وایرلس ( به جای استفاده از سیم و کابل) به سانترال مرکزی متصل می گردند. دو فرکانس ۳۱۵ و ۴۳۳ مگا هرتز کد شده رایج ترین باندهای فرکانسی مورد استفاده در این سیستم ها است.
انواع دزدگیر اماکن سیمکارتی
دزدگیر سیمکارت خور به بازار عرضه شد به دلیل آن که قطع خطوط تلفن ثابت بسیار ساده است و همچنین بعضی مناطق دسترسی به تلفن ندارند دزدگیر سیمکارتی علاوه بر هشدار بر روی تلفن ثابت، از طریق خطوط تلفن همراه اقدام به ارسال هشدار پیامکی و یا هشداری تماسی نیز می پردازند. وجود دستگاه هایی است که اقدام به پارازیت بر روی خطوط تلفن همراه به صورت محلی می کنند از نقاط ضعف این سیستم هستند.
سیستم های دزدگیر اماکن تحت شبکه
دزدگیر اماکن تحت شبکه به دو صورت قابلیت تحت شبکه بودن و استفاده ازآی پی را دارا می باشند: 1- ارتباطات داخلی( بین تجهیزات) دزدگیر اماکن تحت شبکه هوشمند 2- ارسال هشدار راه دور بر روی بستر شبکه و وب برای ارتباطات شبکه ای بین تجهیزات، باید تجهیزات تحت شبکه باشند و قابلیت اتصال به شبکه را داشته باشند. برای شبکه راه دور، برای سانترال مرکزی یک ماژول تحت شبکه قابل گسترش وجود دارد. از این دزدگیر های تحت شبکه برای همکاری و ارتباط با سیستم های هوشمند ایجاد می کند. دزدگیر اماکن پارادوکس دارای این تجهیزات پیشرفته هستند دزدگیر پارادوکس که یکی از برندهای پیشرو در زمینه سیستم های حفاظتی می باشد از تولید کنندگان بزرگ تجهیزات حفاظتی تحت شبکه می باشند. دزدگیرهیی مثل دزدگیر فایروال ،کلاسیک، فایو استار و ... فاقد این امکانات هستند

مزایای استفاده از سیستم دزدگیر اماکن

دزدگیر اماکن :

- مسدود کننده مسیر سرقت : با بهره گیری از انواع سنسور های تشخیص باز شدن در و تشخیص ضربه همه راه های سارق بسته میشود و حتی اگر سارق به داخل راه پیدا کند، سنسور تشخیص حرکت، آخرین فرصت را نیز از او میگیرد و سرقت را اعلام می نماید .
- اعلام سرقت فراگیر : وقوع سرقت به صورت عمومیتوسط آژیر یا فلاشر های نوری، اعلام میشود . حتی اعلام سرقت به صورت تلفنی به پلیس یا هر شخص دیگری اطلاع داده میشود تا سریعا خود را به محل برسانند .
- سیستم اعلام حریق : امکان استفاده از سنسور های دود یا حریق در سیستم اعلام سرقت بدون استفاده از کنترل پنل جدا وجود دارد.
- سیستم دینگ دانگ : در اماکن تجاری در صورتمشغول بودن صاحب مغازه، سیستم دینگ دانگ با صدایی که دارد ورود شخص دیگر را اعلام می نماید و این گونه است که سیستم امنیتی و حفاظتی در سیستم اعلام سرقت عملکرد خود را مورد نمایش قرار می دهد .
-پس از نصب دزدگیر شماره تلفن های مد نظر خود را از شماره تلفن ثابت یا همراه وارد حافظه دزدگیر می کنیم و حتی می توانیم مکالمه ای با صدای خود ضبط کنیم که در مواقع لازم ان را بشنویم.
 
سیستم هوشمند ضد سرقت

در بیشتر سیستم های دزدگیر اماکن از تجهیزات زیر استفاده می شود

- تجهیزات و سنسورهایی که باید دسترسی غیر مجاز و یا ورود غیر مجاز را تشخیص دهند. - پنل مرکزی دزدگیر و یا سانترال مرکزی دزدگیر که کلیه سنسورها و تجهیزات به آن متصل می باشند. - منبع تغذیه پنل مرکزی و سنسورها - تجهیزات هشدار دهنده و ایجاد آلارم به صورت محوطه ای و محیطی - باطری یا یو پی اس برای مواقع ضروری و قطعی شبکه برق شهری - تجهیزات تلفن کننده ثابت و سیم کارتی
سیستم هوشمند ضد سرقت

انواع سنسور دزدگیر اماکن

۱) انواع چشمی (سنسورهای موشن دیتکتور – سنسور تشخیص حرکت)
۲) انواع مگنت (برای تشخیص باز شدن درب ورودی یا درب کمد و یا هر درب دیگری که دسترسی به آن محدود می باشد.)
۳) انواع سنسورهای حساس به لرزش و کوبش

معمولا در دزدگیرها از سنسورهای بالا استفاده می شود.
اما گاهی ممکن است در یک سیستم از سنسورهای خاص و مخصوص آن سیستم نیز استفاده شود.
یکی از قابلیت هایی که معمولا در دزدگیرها وجود دارد قابلیت اتصال به سنسورهای تشخیص حرارت و دود می باشد.
دزدگیرهای نسل جدید دارای یک ارتباط دو طرفه با صاحبان خود هستند. یعنی هم هشدار می دهند هم از آن ها فرمان می گیرند. از این فرمان پذیری دزدگیرها می توان در انجام کارهایی مثل ور، روشن کردن وسایل برقی از راه دور، باز کردن در هاو غیره استفاده نمود.
سیستم هوشمند ضد سرقت

تجهیزات جانبی و متعلقات دزدگیرهای اماکن و سیستم امنیتی ضد سرقت

- ریموت کنترل
- آژیر تک صدا
- ریموت دزدگیر
- آژیر
- آژیر پیزو
- آژیر فلاشر
- کاور بلندگو
- باطری خشک
- جعبه بلندگو
- پدال دزدگیر - دزدگیر اماکن - پدال اعلام سرقت
5/5 - (1 امتیاز)