مادر همه انرژی ها

اگر زمین خانه ما باشد، انرژی خورشیدی زیادی به ما بدهکار است. تنها برای ارائه یک دیدگاه، تابش خورشیدی عنصری کلیدی از فتوسنتز کلروفیل می‌باشد که پایه زندگی را برای بیشتر موجوداتی که در این سیاره ساکن هستند فراهم می‌کند. تابش خورشیدی منشا بادها، جزر و مد و سوخت‌های فسیلی است: خورشید موتور اصلی تقریبا تمام اشکال انرژی روی سیاره ما است.
در طول قرن‌ها، بشر ارتباط قوی بین زندگی گیاهی و خورشید را مورد استفاده قرار داد، به خصوص برای یادگیری نحوه مدیریت چرخه عمر گیاهان برای تبدیل آن‌ها به محصولات خوردنی. همانطور که پیشرفت فن‌آوری به پایان رسید، تا پایان قرن نوزدهم، امکان تبدیل انرژی خورشید به برق از طریق سلول خورشیدی را فراهم آورد: وسیله‌ای که پدیده فیزیک شناخته‌شده به عنوان اثر فتو ولتاییک را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
امروز بعد از تقریبا ۱۵۰ سال از زمان آغاز اولین سلول خورشیدی، انرژی خورشیدی سریع‌ترین منبع انرژی تجدیدپذیر در حال رشد (+۲۴ %)است و توسعه فن‌آوری آن از طریق آن نیروگاه‌های خورشیدی کارآمدتر را دنبال می‌کند. آستانه جهانی ۵۰۰ مگاوات ظرفیت نصب‌شده آماده است تا بتوان به آن دست یافت و از آن پیشی گرفت، در حالی که آسیا روند رشد جهانی را رهبری می‌کند. از این رو، خورشید همچنان درخشان و هدایت ناپذیر انرژی سبز را حفظ خواهد کرد.

انرژی خورشیدی چگونه کار می‌کند؟

خورشید ما یک راکتور هسته‌ای طبیعی است و بسته‌های کوچکی از انرژی به نام فوتون را آزاد می‌کند که فاصله ۹۳ میلیون مایلی از خورشید تا زمین را در حدود ۸ و نیم دقیقه طی می‌کنند. در هر ساعت، تعداد کافی فوتون به سیاره ما اصابت  و انرژی خورشیدی تولید می‌کنند که برای تامین نیازهای انرژی جهان به مدت یک سال کامل کافی است. در حال حاضر توان فتوولتائیک تنها پنج دهم از یک درصد انرژی مصرف شده در ایالات متحده است.

فناوری انرژی خورشیدی

اما فناوری خورشیدی در حال پیشرفت است و هزینه خورشیدی شدن نیز به سرعت در حال کاهش است، بنابراین توانایی ما در مهار انرژی خورشیدی، که به وفور موجود است، در حال افزایش است. در سال ۲۰۱۷، آژانس بین‌ المللی انرژی نشان داد که خورشید به سریع‌ترین انرژی در حال رشد جهان تبدیل شده‌ است؛ و این اولین باری‌ بود که رشد انرژی خورشیدی از سایر سوخت‌ها پیشی گرفت. از آن زمان استفاده از انرژی خورشیدی به رشد کردن و شکستن رکوردهای خود در سراسر جهان ادامه داده است.

 

 

انرژي‌هاي خورشيدي نياز پيش روي صنعت برق و محيط زيست براي حفظ منابع تجديدناپذير مي‌باشد كه توسعه اينگونه نيروگاه‌هاي تجديدپذير باعث حفظ محيط زيست و كاهش گازهاي گلخانه‌اي و افزايش بهره‌وري در شبكه برق خواهد شد. لذا با رويكرد توسعه انرژي‌هاي خورشيدي امكان فروش برق به شبكه سراسري جهت ترويج نيروگاه‌هاي تجديدپذير ميسر مي‌باشد.

سوالات متداول انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی را تعریف کنید؟

خورشید ما در واقع یک راکتور هسته‌‌ای طبیعی است که بسته‌های کوچک انرژی که فوتون نامیده می‌شوند را به فضا منتشر می‌کند.

عملکرد مبدل یا معکوس‌کننده‌ی خورشیدی چگونه است؟

مبدل خورشیدی، برق DC را از آرایه‌ی خورشیدی دریافت کرده و آن را به برق AC تبدیل می‌کند. معکوس‌کننده‌ها مغزهای سیستم به شمار می‌روند. مبدل‌ها در کنار تبدیل توان DC به AC، وضعیت سیستم ازجمله ولتاژ و جریان موجود در مدارهای AC و DC، تولید انرژی و ردیابی حداکثر توان را هم نمایش داده و از خطا جلوگیری می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)