انرژی نو چیست؟

ظهور انقلاب صنعتی و نیاز به احتراق سوخت های فسیلی، میزان گازهای مضر از جمله موارد زیر در جو بیش از اندازه افزایش یافته است:

 • کربن دی اکسید (CO2)
 • کربن منو اکسید (CO)
 • گوگرد دی اکسید (SO2)
 • اکسیدهای نیتروژن (NOx)

که این اتفاق سبب بروز تأثیراتی منفی بر اکوسیستم خواهد بود.

 

فواید انرژی های نو

لذا با افزایش مصرف روز افزون این نوع سوخت ها، تعادل میان تولید و مصرف آن از بین رفته و در آینده ای نه چندان دور شاهد اتمام این منابع خواهیم بود. انرژی تجدید پذیر به عنوان تکنولوژی جایگزین برای سوخت های فسیلی محسوب می شود.

منبعی تجدید پذیر که در طبیعت به راحتی در دسترس بوده و هدف آن ممانعت از تولید بیش از اندازه گازهای گلخانه ای و یا به عبارتی آلاینده های حاصل از احتراق سوخت های فسیلی است. این انرژی که برآمده از منابعی طبیعی و پاک مانند موارد زیر است با نام انرژی های نو و یا تجدید پذیر شناخته می شود.

 • حاصل از باد
 • خورشید
 • زمین گرمایی
 • امواج
 • زیست توده

مهمترین ویژگی آن ها به وجود آمدن مجدد آن پس از مصرف و در زمانی کوتاه، توسط طبیعت است که به همین علت گاهی به عنوان انرژی های تجدید پذیر نیز شناخته می شوند. در ادامه به بررسی برخی از انواع، مزایا و معایب استفاده از هر یک از انواع این انرژی می پردازیم.

2 آشنایی با انواع انرژی های نو پذیرفته شده

در حال حاضر بشر هر روزه در سعی و تلاش برای کشف یک راه حل تولید انرژی جدید است که جایگزین روش های قدیمی و فرسوده کند. برای مثال از این قبیل انرژی های نوظهور می توان موارد زیر را نام برد:

 • سامانه زمین گرمایی پیشرفته
 • اتانول سلولزی
 • پمپ حرارتی کمک خورشیدی
 • فتوسنتز مصنوعی
 • سوخت های جلبک
 • بخار آب 
 • پسماندهای زراعی
 • و…

در این میان 5 نوع از انرژی ها هستند که به عنوان یک راه حل دائمی و کامل برای تولید انرژی الکتریکی در نظر گرفته شده و به صورت گسترده در حال استفاده هستند.

در ادامه همراه ما باشید تا ویژگی های هر یک از این موارد را برشماریم.

1-2 انرژی باد (Wind power)

 

 

انرژی بادی به عنوان یکی از انواع انرژی های نو از طریق نصب توربین های بادی در نواحی ساحلی، کوهستانی و همچنین دشت ها به تولید می رسد.

این توربین ها با دریافت انرژی جنبشی حاصل از باد و تبدیل آن به الکتریسیته، منبعی برای تولید جریان برق محسوب میشوند. همچنین از مزایای نیروی حاصل از باد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. ناچیز بودن هزینه بهره برداری
 2. عدم نیاز به آب و یا استفاده از تأسیسات جانبی
 3. امکان بهره برداری در هر میزان ظرفیت مورد نیاز
 4. عدم ایجاد آلودگی در محیط زیست

البته باید بدانید این انرژی به دلیل ایجاد صدا و پارازیت، امکان ایجاد تداخل در سیستم های مخابراتی داشته و
همچنین باعث بروز تلفات در موجودات زنده ای نظیر پرندگان را خواهد شد.

انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی یکی از شکل‌های انرژی تجدید پذیر است که با پیشرفت تکنولوژی پیش از پیش در زندگی روزمره بشر تاثیر دارد.

انرژی خورشیدی همانگونه که از نام آن مشخص است انرژی حاصل از خورشید است که به انرژی گرمایی یا الکتریکی تبدیل می‌شود. این انرژی تمیزترین و فراوان‌ترین منبع انرژی تجدید پذیر است. امروزه فناوری‌های خورشیدی می‌توانند از این انرژی برای مصارف مختلف از جمله تولید برق، تأمین نور یک فضای داخلی راحت و گرم کردن آب برای مصارف خانگی، تجاری یا صنعتی استفاده کنند.

سه روش اصلی برای مهار انرژی خورشیدی وجود دارد که عبارتند از : «فتوولتائیک» (photovoltaics)، گرمایش و سرمایش خورشیدی و تمرکز انرژی خورشیدی.

انرژی زمین گرمایی

انرژی زمین گرمایی یکی از انواع انرژی نو عبارت است از حرارت تجمع یافته در بخش زیرین سطح کره زمین.

به عبارتی اعماق مرکز زمین با داشتن حرارتی برابر ۴۰۰۰ درجه سانتیگراد عاملی برای تولید مواد مذاب است که درجه حرارتی در حدود ۶۵۰ الی ۱۲۰۰ سانتیگراد داشته و نهایتاً تولید انرژی زمین گرمایی می کنند.

این انرژی به مقدار فراوان در اعماق زمین نهفته شده و امکان بهره برداری و استخراج آن، حتی بیش از میزان منابع انرژی شناخته شده در جهان تا به امروز وجود دارد.

البته باید توجه داشته باشید، انرژی زمین گرمایی در صورتی تجدید پذیر محسوب می شود که میزان انرژی استخراجی، بیشتر از مقدار انرژی جایگزین به وسیله مرکز زمین نباشد و مقدار آب مورد استفاده جهت انتقال این انرژی به سطح زمین، مجدداً به اعماق زمین بازگردد.

همچنین تکنولوژی استخراج و بهره برداری انرژی زمین گرمایی به عنوان یکی از انواع انرژی های نو، مشابه فناوری به کار رفته در صنعت نفت می باشد.

 

سوالات متداول پیرامون انرژی نو

فواید استفاده از انرژی‌های نو را بگویید؟

مهم‌ترین مزیت انرژی‌های تجدیدپذیر همان‌گونه که از نام آن‌ پیداست، قابلیت تجدیدپذیر بودن آن است.

منظور از انرژی های نو چیست ؟

انرژی نو یا انرژی تجدید پذیر به عنوان تکنولوژی جایگزین برای سوخت های فسیلی محسوب می شود.

چند نمونه از انواع انرژی های نو را نام ببرید؟

انرژی خورشیدی ، انرژی بادی ، انرژی زمین گرمایی، بیوگاز، امواج، هیدروژنی و … از جمله انرژی های نو هستند

 

سئو و بهینه سازی سایت: آژانس خلاقیت دیجیتال

Rate this page