سیستم مدیریت اتوماسیون پارکینگ

امروزه با توجه به نیاز فراوران در حوزه تامین پارکینگ و درآمدزا بودن این سرمایه گذاری پارکینگ ها به منابع درآمدی خوبی برای سرمایه گزاران ، مجتمع های تجاری ، شهرداری ها ، مراکز اداری تجاری تفریحی و صاحبان پارکینگ های خصوصی و ... تبدیل شده اند. مدیریت حجم عظیم ورودی و خروجی های این پارکینگ ها علاوه بر هزینه بر بودن، کاری سخت و طاقت فرسا می باشد. خوشبختانه با پیشرفت رو به رشد کشور عزیزمان شاهد ظهور تکنولوژی هایی هستیم که روز به روز مدیریت پارکینگ را آسان تر و سریع تر می نماید. شرکت کنترل ابنیه ملل با رزومه درخشان تجهیز بیش از 3000 عدد از پارکینگ های کشور و بعضاً کشور های همسایه در این امر پیشتاز بوده و جدیدترین تکنولوژی های مدیریت ورود و خروج خودکار خودرو ، سیستم های کنترل و مدیریت اپراتور و تجهیزات پرداخت تمام الکترونیک مبلغ پارکینگ از طریق کارت های بانکی عضو سیستم شتاب با همکاری پی اس پی های مشهور و بنام در کشور مشغول به فعالیت می باشد. سیستم اتوماسیون پارکینگ از جمله کارآمد ترین دستاورد هایِ ساخت بشر است که به واسطه ی پیشرفت قابل توجه تکنولوژی و با بهره مندی از انواع فناوری های نوین ابداع شده است. پارکینگ و فرایند پارک کردن اتومبیل ها در سطح شهر یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که همه ی شهروندان با آن دست و پنجه نرم می کنند و روز به روز با گذشت زمان به علت افزایش چشمگیر تعداد وسیله های نقلیه ی موجود در شهر ها این دغدغه همواره جدی تر و دردسر ساز تر از قبل می شود.
اتوماسیون-پارکینگ

کارآمدی سیستم اتوماسیون پارکینگ

نبود فضای کافی برای پارک وسیله های نقلیه در سطح شهر، همچنین کم بودن تعداد پارکینگ های عمومی و یا استاندارد نبودن شرایط آن ها منجر به بروز مشکلات شهری فراوانی می شود که از جمله مهم ترین مورد از این مشکلات بروز ترافیک های سنگین شهری است. از این رو متخصصان انواع حوزه های مختلف در راستای کاهش سطح ترافیک شهری و ایجاد مناسب ترین بستر ها برای پارک وسایل نقلیه به دنبال پیدا کردن راهکار مناسب، به تحقیق و جست و جو پرداختند. نتیجه ی این تحقیقات منجر به ابداع سیستم بسیار کارآمدی به نام سیستم اتوماسیون پارکینگ ها شده است که امروزه در اکثر موقعیت های مرتبط مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع اگر کمی به اطراف دقت کنید می بینید اکثر پارکینگ های سطح کشور مجهز به این سیستم جذاب هستند، چرا که در نتیجه ی استفاده و بهره مندی از این سیستم می توان شاهد کاهش چشمگیری در شدت ترافیک سطح خیابان های شهری شد. البته بهره مندی از سیستم اتوماسیون پارکینگ ها نه تنها منجر به کاهش ترافیک می شود، بلکه از جهات مختلفی دارای مزایای قابل توجهی است که در ادامه اشارات جامع، مفید و در عین حال مختصری به این موضوع کرده ایم.
نرم افزار یکپارچه اتوماسیون پارکینگ

نرم افزار یکپارچه اتوماسیون پارکینگ

نرم افزار اتوماسیون پارکینگ برای کنترل و نظارت بر تردد خودرو ها به پارکینگ است که با استفاده از این نرم افزار میتواند علاوه بر مدیریت و بررسی در زمینه ورود خودرو های مجاز مبلغ پارکینگ نیز محاسبه گردد و تردد خودرو به پارکینگ به صورت خودکار به کارت های مغناطیسی RFID بر روی سیستم ثبت میگردد. این نرم افزار قابلیت ثبت و تعریف گروه های متفاوت با تعرفه های محتلف را دارد. این تعرفه ها شامل ورودی ، زمان اتمام ورود ، هزینه روزانه ، هزینه شبانه ، هزینه ماهیانه و … می باشد و کارت های ورود و خروج را می توان به صورت همگانی ، اعتباری و پرسنلی یا ماهیانه نیز تعریف نمود . این نرم افزار کاملا اتوماتیک شماره‌ پلاک خودرو را تشخيص می‌دهد. اين نرم افزار ابتدا به وسیله دوربین عکس خودرو را دریافت و سپس شروع به پردازش عکس مینماید که با تکنولوژی بالای نرم افزار به صورت شماره پلاک خودرو عبوری اخذ گردید و در سیستم ثبت میگردد.

تجهیزات اتوماسیون پارکینگ

در حقیقت سیستم اتوماسیون پارکینگ دارای مدل ها و تجهیزات متنوعی است که هر کدام از قابلیت هایی مجزایی برخوردار هستند، به طور کلی اجزایی در طراحی و ساخت انواع این تجهیزات پیشرفته استفاده می شوند که در قسمت پایین به آن ها اشاره کرده ایم:
دستگاه صدوراتوماتیک قبض پارکینگ جهت ارائه قبض پارکینگ بدون نیاز به حضور اپراتور به طور کاملاً مکانیزه می باشد.این دستگاه مجهز به کامپیوتر داخلی و پرینتر های صنعتی بوده و در محیط ورودی پارکینگ قبل از راهبند نصب می گردد. عملکرد این دستگاه به گونه ای می باشد که با ورود وسیله ی نقلیه به پارکینگ و فشردن کلید تعبیه شده بر روی دستگاه صدور قبض خودکار ، یک فیش به راننده تحویل داده می شود که علاوه بر چاپ برخی اطلاعات بر روی قبض اعم از بارکد دو بعدی ، پلاک ، ساعت و تاریخ ورود و … راننده می تواند مشخصات و عکس خودروی خود را روی نمایشگر دستگاه ببیند
با استفاده از دوربین های تحت شبکه با حداقل کیفیت 4 مگا پیکسل با زوم موتورایز از برند های معتبر می توان در هنگام ورود و خروج خودرو از پارکینگ در هر مسیر تا چهارعدد دوربین نصب نمود که با استفاده از این دوربین ها قابلیت های متعددی اعم از قابلیت ثبت عکس از خودرو در هنگام ورود و خروج , عکس از راننده و یا سیستم تشخیص خودکار پلاک استفاده نمود. ضمناً دوربین های فوق با توجه به نوع محیط و کاربری متفاوت می باشد.
راه بند های پارکینگ در انواع مختلف بوده و با توجه به موقعیت نصب و نوع استفاده در مدل های مختلفی استفاده می شوند. این راه بندها قابلیت اتصال به سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ را داشته و می تواند از دستورات آن سیستم جهت عملکرد خود استفاده نماید. این راه بند ها قابلیت نصب در پارکینگ های سرپوشیده و مسقف را داشته و با توجه به آن از مکانیزم خم شونده یا ثابت استفاده می نماید
دستگاه دریافت خودکار کارت مجهز به ماژول پرداخت بانکی در خروجی قبل از راهبند نصب می شود و قابلیت دریافت و ضبط کارت و پرداخت مبلغ پارکینگ را دارد . چنانکه مشتریان پس از مراجعه به خروجی و قرار گرفتن در کنار این دستگاه کارت خود را به این دستگاه تحویل می دهند و در صورتی که مبلغ پارکینگ پرداخت نشده باشد ، مبلغ قابل پرداخت روی صفحه نمایش دستگاه نمایش داده شده و راننده می تواند از طریق پین پد بانکی نصب شده روی دستگاه اقدام به پرداخت وجه پارکینگ نماید و با ثبت مشخصات و پس از ضبط شدن کارت توسط دستگاه ، و باز شدن راه بند اقدام به خروج نماید.
این دستگاه مجهز به کارتخوان و برد رله جهت شناسایی کارت پارکینگ و باز شدن راهبند استفاده می گردد. کنترلر پارکینگ در اتوماسیون پارکینگ علاوه بر کارتخوان ، رابط بین کارت و نرم افزار بوده و از طریق پورت شبکه به کامپیوتر متصل می گردد
نمایشگر مبلغ پارکینگ برای نشان دادن مبلغ محاسبه شده پارکینگ بر مبنای میزان توقف خودرو طبق تعرفه تعیین شده می باشد.این دستگاه برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی اپراتور از مبلغ پارکینگ و درشفاف سازی برای مشتری کاربرد فراوان دارد.
دستگاه پرداخت خودکار وجه یا دستگاه پرداخت بانکی وجه پارکینگ دستگاهی است که درپارکینگ های تمام مکانیزه یا نیمه مکانیزه بکار برده می شود که با استفاده ااز آن می توان وجه پارکینگ را قبل از سوار شدن به خودرو با استفاده از کارت بانکی عضو شتاب پرداخت نمود.این دستگاه در دو نوع دیواری و ایستاده می باشد

 

قیمت تجهیزات اتوماسیون پارکینگ

برآورد های قیمتی سیستم اتوماسیون پارکینگ خودرو شامل قیمت نرم افزار مدیریت پارکینگ و سيستم سخت‌افزاری شناسايي توسط فرکانس‌های راديويي می‌باشد. در اين نوع سیستم‌ها، با الصاق شناسه‌ای هوشمند یا به اصطلاح Tag ،به شيشه اتومبیل، و نصب آنتن‌ های ورودي و خروجي در محل ورودي پارکينگ، مدیریت پارکینگ می‌ تواند بصورت اتوماتیک و بدون حضور نگهبان ورودی، بدین‌ صورت انجام شود که درصورت شناسايي خودرو توسط اتوماسیون پارکینگ، بصورت اتوماتیک با توجه به قوانین، اجازه ورود به آن خودرو داده شود یا داده نشود.

در سیستم اتوماسیون پارکینگ تگ روی شیشه اتومبیل باعث باز شدن گیت‌ های ورودي و خروجي پارکينگ خواهد شد.

نرم افزار مدیریت اتوماسیون پارکینگ یکی از مدرن ترین روش‌های کنترل پارکینگ‌ها بحساب می آید و قادر است خودرو را از فاصله چندین  متري گيت يا راهبند شناسایی کند و پس از تصمیم‌گیری در مورد مجاز بودن خودرو، دستور باز شدن راه‌بند بصورت اتوماتیک صادر می‌شود. که در عین سادگی محیط نرم افزار دارای امکانات بسیار زیادی می باشد که قابل مقایسه با سایر موارد مشابه نیست.

کاربرد اتوماسیون پارکینگ، براي اعمال محدوديت تردد و ثبت آمار ها و گزارش‌ ها عبور و مرور خودرو در ورودی‌ ها و خروجی‌ های پارکینگ‌ های سازمان‌ ها، پارکینگ‌ های عمومي، عوارضی‌ ها، بزرگراه‌ها و محدوده‌ های ترافيکي و کنترل تردد پارکینگ های طبقاتی، کنترل تردد پارکینگ های خصوصی و اداری می باشد

 

سوالات متداول در حوزه اتوماسیون پارکینگ

مزایای اتوماسیون پارکینگ رو برشمارید؟

مسئله آلودگی هوا و محیط زیست بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است. از سوی دیگر یافتن مکانی مناسب برای پارک خودرو زمان زیادی را از راننده می گیرد. حتی گاها ممکن است خودرو مورد سرقت قرار گیرد. برای پاسخ به مشکلاتی از این قبیل، مفهوم اتوماسیون ایجاد شد.

مدیریت زمان به کمک اتوماسیون پارکینگ چگونه امکان پذیر است؟

استفاده از سیستم پارکینگ هوشمند موجب صرفه جویی در وقت زیادی برای رانندگان می شود زیرا آنها می دانند کجا یک جای پارک خالی پیدا کنند. مدت زمانی که شما در جستجوی یک مکان پارک می گذرانید به حداقل می رسد. با استفاده از فناوری Parkeagle در حسگرهای پارکینگ هوشمند ، بدون نیاز به گشت و گذار در خیابان ها ، می توانید مکان پارک مورد نظر خود را پیدا کنید.

3.9/5 - (56 امتیاز)