سیستم هوشمند پارکینگ

اتوماسیون پارکینگ یا به عبارتی همان پارکینگ هوشمند این امکان را فراهم می کند تا نظارت دقیقی بر روند تردد خودروها ، از گیت ورودی و خروجی خودرو ، در اماکن مختلف از جمله سازمانها ، پارکینگهای عمومی و پارکینگ های طبقاتی در پاساژها یا پارکینگ های ساختمانی داشته باشیم و همچنین سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ این توانایی را دارد که علاوه بر ثبت تردد خودروها ، تردد اشخاص را بطور لحظه ای و همزمان در اختیار اپراتورهای پارکینگ هوشمند قرار دهد که با تجهیز پارکینگهای عمومی به سیستم پارکینگ هوشمند انجام کلیه عملیات مالی در جهت ورود و خروج و زمان توقف خودرو به کمک سامانه راهبند و گیت راهبند کنترل شده و امکان نظارت تصویری جهت کنترل خودروهای ورودی و خروجی وجود دارد که این ویژگی نشان از وجود استاندارد های بالاتر امنیتی در پارکینگ های هوشمند نسبت به سیستم های سنتی و قدیمی میباشد

نرم افزار اتوماسیون پارکینگ

امکان رزرو هر جای پارک و یا رزرو طبقه از طریق نرم‌افزار، امکان ثبت هوشمند ورود و خروج خودرو توسط نرم‌افزار تشخیص پلاک، امکان شمارش تعداد جاهای خالی و نمایش بصری وضعیت پارک هر طبقه در نرم‌افزار به صورت برخط، مکان بستن راهبند هر طبقه به صورت دستی و اتوماتیک از طریق نرم‌افزار، امکان ارتباط نرم‌افزار با سنسورهای ultrasonic و چراغ‌های LED در بالای هر جای پارک، ارائه آمار از ظرفیت طبقات، فضاهای رزرو شده، ظرفیت کل پارکینگو رزرو یا آزادسازی فضای پارک در تابلوهای نمایشگر در داخل و خارج از پارکینگ به منظور اطلاع‌ رسانی از وضعیت پارکینگ به رانندگان، امکان هدایت هوشمند به اولین( نزدیک‌ترین) فضای پارک آزاد، امکان اطلاع‌رسانی به رانندگان و اعلان تعداد جای پارک خالی بر روی نمایشگر LED در ورودی ‌های پارکینگ /طبقات و راهروهای پارکینگ، امکان نمایش گرافیکی فضاهای آزاد/ اشغال و رزرو برای طبقات مختلف به صورت کاربر پسند بر روی تابلوهای نمایشگر، امکان تعریف محل های پارک خودرو و امکان چاپ برروی فیش رسید .، امکان ارائه تعداد فضاهای پارک خالی، پر یا رزرو در هر ناحیه یا طبقه، امکان ارائه آمار مدیریتی از ظرفیت طبقات، فضاهای رزرو شده و ظرفیت کل پارکینگ، نمایش نمودار‌های دایره‌ای، میله‌ای و یا هیستوگرام نسبی هر طبقه یا ناحیه نسبت به کل پارکینگ، امکان ذخیره و نمایش اطلاعات آماری در زمان‌های دلخواه به کاربر، مدیریت و کنترل تمام اتوماتیک گیت ورودی، راهبند و باز و بسته شدن آن با توجه به ظرفیت پارکینگ، امکان ورود و خروج خودرو به صورت کاملاً اتوماتیک و بدون حضور اپراتور، امکانات نرم افزار تحت وب اتوماسیون : امکان رزرو مکان جهت پارک با استفاده از اینترنت، قابلیت اتصال به سیستم بانکی جهت پرداخت وجه پارکینگ ، قابلیت نمایش وضعیت پارکینگ اعم از ظرفیت و تعرفه بصورت اینترنتی، قابلیت تعریف چند پارکینگ و رزرو جای پارک در پارکینگ های خاص، قابلیت اتصال به سیستم پیام کوتاه جهت ارسال شماره رزرو و سایر اطلاعات،

نرم افزارپارکینگ هوشمند

نرم افزار سیستم پارکینگ تشخیص پلاک، (تجهیزات پارکینگ هوشمند)قابل استفاده در تمامی پارکینگ ها از جمله پارکینگ های عمومی، پارکینگ های طبقاتی، پارکینگ های خصوصی و اداری می باشد. نرم افزار پارکینگ تشخیص پلاک با استفاده از دوربین پلاک خوان که در قسمت ورودی پارکینگ نصب می گردد ، اقدام به عکس برداری از خودروهای در حال ورود و یا خروج از پارکینگ نموده با تشخیص شماره پلاک اقدام به ثبت تردد خودرو در بانک اطلاعاتی خود می نماید.
pms


اتوماسیون پارکینگ با کمک پارکینگ هوشمند


نرم افزار سیستم پارکینگ تشخیص پلاک، قابل استفاده در تمامی پارکینگ ها از جمله پارکینگ های عمومی، پارکینگ های طبقاتی، پارکینگ های خصوصی و اداری می باشد.
نرم افزار پارکینگ تشخیص پلاک با استفاده از دوربین پلاک خوان که در قسمت ورودی پارکینگ نصب می گردد ، اقدام به عکس برداری از خودروهای در حال ورود و یا خروج از پارکینگ نموده با تشخیص شماره پلاک اقدام به ثبت تردد خودرو در بانک اطلاعاتی خود می نماید.
pmsمدیریت پارکینگ از طریق فن آوری RFID


یک راهکار برای مشکلات موجود در سیستم های مدیریت هوشمند پارکینگ، از طریق فن آوری RFID ارائه می شود. خواننده RFID، برچسب های RFID، رایانه ها، موانع و نرم افزار به عنوان اجزای تشکیل دهنده اصلی در ای فن آوری استفاده می شوند.
نرم افزار ذکر شده برای مدیریت، کنترل و گزارش گیری عملیات برای پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل ورود و خروج خودروها در پارکینگ های هوشمند توسط خوانندگان RFID ، برچسب ها و موانع انجام می شود. با استفاده از این سیستم ها، علاوه بر کاهش هزینه های جاری، رضایت مندی و کنترل بهتر برای مدیران و کارکنان را به همراه دارد.
با گذشت زمان و استفاده از این فن آوری در آینده می توان از پارکینگ های بدون سرنشین، ایمن و خودکار با فن آوری RFID استفاده نمود. کنترل ورود و خروج خودروها در پارکینگ های هوشمند به سرعت و بدون نیاز به توقف خودرو و چک کردن توسط نگهبان انجام خواهد شد به طوری که مشکلات ترافیکی در طول این فرآیند کاهش خواهد یافت و یا حتی کاملا حذف خواهد شد.

تجهیزات مورد استفاده در سیستم PMS

دو نوع کارت برای سیستم های هوشمند کنترل تردد پارکینگ وجود دارد: 1.کارت بدون تماس : در پارکینگ های عمومی از آن استفاده می شود و چهار نوع عمومی و اعتباری و ماهیانه و پرسنلی دارد. 2.کارت برد بلند : معمولا از این نوع کارت در پارکینگ های اختصاصی استفاده می شود. با نزدیک شدن خودرو به ورودی یا خروجی گیت آنتن برد بلند از فاصله دور کارت را شناسایی می کند و اطلاعات لازم ثبت شده و با کنترل اطلاعات کارت مجوز های لازم برای خودرو توسط سیستم به عملگرها صادر می شود.
در این باجه معمولا دستگاه کامپیوتری وجود دارد که نرم افزار مدیریت پارکینگ بر روی آن نصب شده است و توسط این دستگاه اطلاعات خودروهای ورودی و خروجی توسط اپراتور قابل کنترل و گزارش گیری است.
از آنتن برد بلند برای خواندن اطلاعات کارت تا فاصله 10 متری استفاده می شود. با وارد شدن خودرو در فاصله 10 متری آنتن، اطلاعات کارت مخصوصی که روی خودرو نصب شده خوانده می شود و در صورت مجاز بودن، اجازه ورود داده خواهد شد.
در نرم افزار پارکینگ مي توان انواع گروه های کاربری را تعریف کرد و برای هرکدام تعرفه های جداگانه ای را مشخص نمود. این تعرفه شامل ورودی، مبلغ روزانه، مبلغ شبانه، مبلغ ماهیانه و ... می باشد. نرم افزار می تواند گزارش های مفیدی را ارائه نماید، ورود و خروج خودروها را کنترل نماید، قابلیت بازکردن راهبند به صورت نرم افزاری، ثبت دستی اطلاعات، ثبت کلیه عملیات کاربران، نمایش مبلغ بر روی نمایشگر یا چاپگر، گزارشات متنوع مالی بر اساس کاربر و یا زمان و ... تنها بخشی از قابلیت های نرم افزار پارکینگ می باشد. در روش عمومی در زمان ورود و خروج کارت به دستگاه نشان داده می شود و دستگاه بر اساس تعرفه هزینه را محاسبه کرده و فیش مربوطه چاپ و یا در نمایشگر نمایش داده می شود. در روش اعتباری به محض خواند کارت کاربر توسط دستگاه، اعتبار شخص کنترل شده و در صورت مجاز بودن پس از ثبت اطلاعات مربوطه در کامپیوتر مرکزی به کاربر اجازه ورود داده می شود و اعتبار معینی از کارت شخص کم خواهد شد.
این دوربین به کامپیوتر یا سوییچ شبکه متصل شده و در هنگام ورود یا خروج خودرو از آن عکس می گیرد و تصاویر لازم را ذخیره می کند. همچنین در سیستم های پلاک خوان با کمک دوربین مجوز های لازم برای پلاک ثبت شده توسط دوربین بررسی می شود. این کار برای کنترل خروج خودرو مورد نیاز می باشد.
از این دستگاه برای کنترل ورود و خروج پارکینگ استفاده می شود. راهبند را می توان به صورت دستی یا کامپیوتری با استفاده از سیستم هوشمند کنترل تردد پارکینگ کنترل کرد. راهبند پس از بررسی مجوز ورود با گرفتن فرمان از دستگاه اجازه ورود و یا خروج را به خودرو می دهد و پس از تردد خودرو به صورت اتوماتیک بسته می شود.

فهرست قابلیت های نرم افزار به شرح زیر می باشد :

1. ثبت اطلاعات ورودی و خروجی خودرو شامل ( پلاک خودرو ، شماره کارت خودرو ، زمان ورود و خروج ، نوع و رنگ خودرو ، نام راننده ، مدت اقامت ، ملاقات شونده و ... )
2. ثبت تصاویر لازم از خودرو شامل تصویر خودرو ، تصویر پلاک و تصویر راننده
3. نمایش اطلاعات خودرو در زمان خروج شامل زمان خروج ، اطلاعات ورودی خودرو ، تصویر راننده و خودرو در زمان ورود
4. ارائه قبض یا رسید در زمان ورود
5. محاسبه و اعلام هزینه پارکینگ با ارائه قبض یا نمایش روی تابلو
6. اعلام در لحظه ظرفیت پارکینگ بر روی تابلوی نمایشگر
7. سفارشی سازی خودرو ها جهت تردد در پارکینگ شامل :
- تعیین خودرو هایی که امکان ورود به پارکینگ و یا خروج را دارند بر مبنای پلاک و یا شماره کارت آن
- تعیین محدودیت زمانی تردد خودرو ها به ازای تمامی خودرو های ورودی و یا به صورت جداگانه
- تعیین تعرفه پرداخت هزینه پارکینگ به تفکیک هر خودرو و یا برای کل خودرو های ورودی
- تعیین زمان انقضای استفاده هر خودرو از پارکینگ
- تعیین ممنوعیت استفاده خودرو ها از مکان های خاص در پارکینگ به ازای هر خودرو
- تعیین سطح استفاده خودرو های از پارکینگ شامل میهمان ، ملاقات کننده ، عمومی
8. ارائه انواع گزارش گیری های لازم جهت مدیریت سامانه شامل :
- فهرست تمامی خودرو های ورودی و خروجی در پارکینگ با قابلیت جستجو بر مبنای زمان ، پلاک ، شماره کارت ، نام راننده
- ارائه اطلاعات کامل خودرو های ورودی و خروجی
- فهرست مبالغ دریافتی از خودرو ها
- فهرست خودرو های موجود در پارکینگ
- فهرست خودرو هایی که شب در پارکینگ حضور داشته اند با عنوان -فهرست شب ماندگاری
9. مدیریت کاربری کامل
10. تعیین تعداد کاربر نامحدود
11. ثبت تمامی عملکرد کاربر های سامانه
12. ثبت مبالغ دریافتی توسط هر کاربر
13. تعیین سطح دسترسی هر کاربر
14. ارائه انواع گزارش گیری های مالی جهت حسابداری سامانه شامل :
- مبالغ دریافتی از هر خودرو و همچنین گزارش کل پارکینگ
- کارکرد هر یک از کاربران سامانه
- تسویه حساب روزانه و یا کامل با کاربران
- گزارش های مالی در زمان های مورد نظر مدیریت سامانه
15. ارائه سامانه تحت وب جهت بررسی عملکرد پارکینگ از طریق اینترنت
16. اتصال سامانه به راهبند ، چراغ راهنمایی و موارد مشابه و کنترل آنها
17. دریافت اطلاعات کارت از انواع کارت خوان
18. اتصال سامانه به 3 دوربین به ازای هر گیت پارکینگ جهت ثبت پلاک ، تصویر راننده ، تصویر کل خودرو
 

قیمت سیستم پارکینگ هوشمند PMS

قیمت سیستم پارکینگ با توجه به محیط مورد استفاده و امکانات لازم متغیر است. جهت اطلاع از قیمت، خرید و مشاوره سیستم پارکینگ، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. قیمت در سیستم اتوماسیون پارکینگ های عمومي: بهاي استفاده در این نوع اتوماسیون پارکینگ‌ها، بر حسب ميزان توقف خودرو در پارکینگ محاسبه مي شود. بنابراین در سيستم اتوماسیون پارکینگ‌های عمومي دو نوع کارت هوشمند برای مشتریان وجود خواهد داشت: ۱- کارت هوشمند اختصاصي ۲- کارت در گردش. کارت‌های اختصاصي به مشتريان ثابت داده می شوند و کيف پول الکترونيکي کارت اختصاصی، به مبلغ دلخواه مشتري شارژ خواهد شد این نوع کارت شامل اطلاعاتی از قبیل مشخصات خودرو و مالک خودرو و تاريخ اعتبار کارت بر روي آن ذخيره مي شود. بدین ترتیب با هر بار استفاده از پارکينگ، مبلغ از هزینه پارک، توسط دستگاه کارت‌خوان پارکينگ، از آن کارت اختصاصی کسر مي­شود. در طرف مقابل، در کارت‌های در گردش، قیمت برحسب مدت زمان پارک پرداخت می‌شود و به این صورت است که فقط ساعت ورود ذخيره مي شود و در هنگام خروج خودرو، با توجه به سه پارامتر مدت زمان توقف خودرو، نوع خودرو و نوع تعرفه قیمت، هزينه محاسبه مي شود. خصوصیاتی از قبیل امنيت، پردازش سریع، تهیه گزارش هاي کامل بر اساس اطلاعات ثبت شده، قابلیت تعريف کاربران با سطوح دسترسي متفاوت و کاربري آسان یا به اصطلاح انگلیسی User Friendly بودن و این که باعث دوام و پیوستگی ارائه خدمات به مشتریان می‌شود. کارایی پارکینگ را بسیار افزایش داده و موجب افزایش درآمدزایی خواهد شد. همین ویژگی ها موجب رواج زیاد و اقبال به سمت نرم افزار مدیریت پارکینگ شده است. قیمت سیستم پارکینگ هوشمند: محصولت هوشمند سازی پارکینگ هوشمند در انواع برندها و کیفیت ها و با ویژگی های خاص در مرکز هوشمند سازی کنترل ابنیه ملل عرضه می گردد. برای مشاوره و آگاهی از قیمت محصولات هوشمند سازی پارکینگ با شماره 09129313598 تماس حاصل فرمایید.
 

سیستم اتوماسیون پارکینگ

اساسی ترین سوالی که در مورد سیستم اتوماسیون پارکینگ وجود دارد، در مورد مزیت های انواع آن است. پر واضح است به علت پیشرفته بودن فناوری طراحی و ساخت این سیستم ها می توان مزایای بسیار زیادی را نام برد. مزیت های بهره مندی از این سیستم به قدری سودمند و کاربردی است که به زودیِ زود هیچ پارکینگی بدون بهره مندی از آن وجود نخواهد داشت. برای این که شما را با مزیت های سیستم اتوماسیون پارکینگ ها بیشتر آشنا کنیم، در قسمت پایین مزیت های آن را تحت دو دسته بندی مجزا با دو زاویه دید مختلف آورده ایم:

  • مزیت های سیستم اتوماسیون پارکینگ برای دارندگان پارکینگ عمومی: بیشترین مزیت های ابداع این سیستم برای دارندگان پارکینگ های عمومی است، چرا که با استفاده از امکانات سیستم اتوماسیون پارکینگ می توانند به کسب سود به مراتب بیشتری قبل از زمان ابداع این سیستم برسند.لذا اتوماتیک شدن سیستم پارکینگ های عمومی دارای ویژگی های مثبتی چون صرفه جویی در زمان، منظم شدن نحوه ی پارک اتومبیل ها، استفاده از کم ترین فضا با بیشترین بازدهی، فهمیدن فضا های خالی، استخدام کارکنان کم تر که نتیجتاً منجر به کاهش حقوق های پرداختنی می شود، منظم شدن فرایند ورود و خروج اتومبیل ها، ثبت تاریخ دقیق ورود و خروج اتومبیل ها، جلوگیری از ورود اتومبیل های غیر مجاز و موارد بسیار زیاد دیگری از این دست مورد ها است که همه ی آن ها در راستای مدیریت صحیح و مطلوب پارکینگ های عمومی به وسیله ی فناوری سیستم اتوماسیون پارکینگ ها به وجود آمده اند.
  • مزیت های سیستم اتوماسیون پارکینگ برای شهروندان و استفاده کنندگان: حتما بار ها به دنبال جای پارک برای وسیله ی نقلیه ی خود در خیابان ها شهرتان بوده اید که منجر به تلف شدن وقت تان شده است. به عبارتی پیدا کردن جای پارک یکی از دردسر های حائز اهمیتی است که جزء اصلی ترین علت های بروز ترافیک سنگین در خیابان های سطح شهر ها می باشد. یکی از بهترین اقداماتی که می توانید برای پارک کردن اتومبیل خود در راستای کاهش حجم ترافیک شهری و صرفه جویی در زمان انجام دهید، بهره مندی از وجود پارکینگ های عمومی است. ظرفیت پارکینگ های عمومی نیز تا قبل از ابداع سیستم اتوماسیون به سرعت تکمیل می شد اما امروزه با استفاده از این تکنولوژی نه تنها ظرفیت پارکینگ های قدیمی بیشتر شده بلکه پارکینگ عمومی های جدیدی هم احداث شده اند که از وجود این سیستم ها استفاده می کنند.

قبل از تجهیز شدن پارکینگ ها با سیستم اتوماسیون، نحوه ی پارک کردن در پارکینگ های عمومی نیز دشواری هایی از قبیل بی نظمی در ورود و خروج، پیدا کردن جای پارک مناسب، تداخل در ورود و خروج و … داشت که حالا با وجود این سیستم دیگر شاهد چنین مشکلاتی نخواهید بود.

معرفی اجزای سیستم اتوماسیون پارکینگ ها

پس از معرفی مزیت ها حالا نوبت به ذکرِ اجزای مختلف این سیستم رسیده است. در حقیقت سیستم اتوماسیون پارکینگ دارای مدل ها و تجهیزات متنوعی است که هر کدام از قابلیت هایی مجزایی برخوردار هستند، به طور کلی اجزایی در طراحی و ساخت انواع این تجهیزات پیشرفته استفاده می شوند که در قسمت پایین به آن ها اشاره کرده ایم:

  • دوربین هوشمند: از جمله با اهمیت ترین تجهیزات اتوماسیون پارکینگ ها دوربین های هوشمندی هستند که به منظور ثبت پلاک و همچنین ساعت و تاریخ اتومبیل های وارد شده، نصب می شوند. با وجود دوربین های هوشمند می توان آمار دقیقی از اتومبیل های موجود در پارکینگ را برآورد کرد. لازم به ذکر است باید محل نصب این دوربین ها به درستی انتخاب شود تا دارای بهترین زاویه دید ممکن باشند.
  • دوربین های پلاک خوان: علاوه بر دوربین های هوشمند، دوربین های دیگری به نام پلاک خوان وجود دارند که می توانند ضمن ثبت عکس پلاک اتومبیل ها، پلاک های غیر مجاز را تشخیص داده و هشدار های لازم را ارائه دهند.
  • راهبند اتوماتیک: نسل جدیدی از راهبند ها هستند که با دریافت اجازه از طرف نرم افزار و سیستم های مرکزی اتوماسیون پارکینگ به طور اتوماتیک امکان ورود و خروج اتومبیل ها را ایجاد می کنند.
  • نرم افزار های سیستم اتوماسیون پارکینگ: در حقیقت مدیریت تمام اجزای اتوماسیون پارکینگ ها بر عهده ی نرم افزار های مورد استفاده در آن می باشد، به طوری که وظایف متعددی نظیر کنترل و تنظیم عبور و مرور خودرو ها، تعیین و اعلام مبلغ ها، ثبت اطلاعات، صدور دستور به راهبند برای انجام فعالیت و موارد بسیار زیادی دیگری از این قبیل بر عهده ای این بخش از سیستم است.
  • و تجهیزات گوناگون دیگری که شامل مواردی چون دستگاه خود پرداز پارکینگ، تگ اتومبیل و آنتن بلند برد، دستگاه صدور کارت هوشمند الکترونیکی پارکینگ و … می شوند.

نتیجه گیری در مورد سیستم اتوماسیون پارکینگ ها

در آخر لازم است تاکید کنیم اگر قصد دارید پارکینگ خود را با این سیستم کاربردی تجهیز کنید به هیچ وجه خود سرانه و بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام نکنید، به گونه ای که اگر وقت کافی برای کسب اطلاعات در مورد انواع و اقسام تجهیزات تشکیل دهنده ی سیستم های اتوماسیون پارکینگ را ندارید می بایست از فروشندگان متخصص در این حوزه کمک بگیرید. به طور حتم اگر به فروشگاهی معتبر برای خرید تجهیزات سیستم اتوماسیون پارکینگ ها مراجعه کنید، مشاورین کار کشته و دانایی شما را در راستای داشتن درست ترین انتخاب ها راهنمایی خواهند کرد.

 

سوالات متداول در حوزه پارکینگ

اتوماسیون پارکینگ چیست؟

اتوماسیون پارکینگ جهت پارکینگ هایی که تردد آزاد و بصورت خاص قراردادی و یا کارمندان سازمان مورد استفاده قرار می دهند طراحی شده است

کاربرد اتوماسیون پارکینگ؟

قبل از تجهیز شدن پارکینگ ها با سیستم اتوماسیون، نحوه ی پارک کردن در پارکینگ های عمومی نیز دشواری هایی از قبیل بی نظمی در ورود و خروج، پیدا کردن جای پارک مناسب، تداخل در ورود و خروج و … داشت که حالا با وجود این سیستم دیگر شاهد چنین مشکلاتی نخواهید بود.

پارکینگ هوشمند چیست؟

پارکینگ هوشمند مبتنی بر نرم افزار و سخت افزارها، با ایجاد دسترسی، شناسایی و کنترل ورود و خروج خودکار خودروها، می‌تواند تمامی دغدغه‌ها و مشکلات موجود در زمینه مدیریت پارکینگ را برطرف سازد.

مزایای پارکینگ هوشمند؟

کنترل ورود و خروج خودروها به صورت خودکار، استفاده بهینه از ظرفیت پارکینگ، حذف انتظار خودروها هنگام ورود و خروج از گیت پارکینگ، محاسبه زمان و هزینه استفاده هر خودرو از پارکینگ به صورت خودکار و جلوگیری از ورود غیر مجاز خودروها به صورت خودکار از جمله مزایای پیاده سازی پارکینگ هوشمند هستند.

X