کنترل و مانیتورینگ هوشمند اتاق سرور


امروزه اتاق سرور یا مرکز داده،بخش اصلی یک شبکه ساخت یافته در مراکز می باشد. نیاز به کاهش هزینه های نگهداری، مدیریت متمرکز منابع، مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح و بدون مکث تجهیزات، مشتریان و سرویس های خدماتی، اهمیت نگهداری از اطلاعات ارزشمند سازمانی، طراحی اتاق سرور مناسب با ویژگی های مورد نظر را غیرقابل اجتناب نموده است. طراحی صحیح لایه فیزیکی امنیت و سیستم پایش المان های محیطی اتاق سرور و مراکز داده یکی از چالش ها در طراحی اتاق سرور می باشد. طراحی منطقی، هزینه نگهداری وزمان از کار افتادن تجهیزات و سرورها توسط آسیب های عوامل محیطی و دسترسی های نا خواسته را کاهش می دهد .
 

شرایط محیطی تاثیر گذار بر آسیب های اتاق های سرور در موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرند

افزایش بی رویه دما بر سخت افزار ها تاثیر گذاشته و باعث کاهش عمر مفید تجهیزات می گردد. افزایش دما تخریب قطعات حساس الکترونیکی همانند پردازنده ها و ماژول های حافظه را سبب می شود.
علاوه بر آن افزایش دما راندمان سیستم ها را کاهش می دهد. طبق استاندارد ها، تجهیزات شبکه و سرورهادردمای بیش از 30 درجه سانتیگراد نباید به کار گرفته شوند.
افزایش بیش از حد رطوبت باعث می شود نم موجود در هوا به صورت قطرات مایع میعان شود که باعث به وجود آمدن خوردگی و یا اتصال الکتریکی بین مدار الکترونیکی می گردد. کاهش بیش از حد رطوبت نیز که از طریق تولید الکتریسیته ساکن در محیط اطراف حاصل می شود باعث تخلیه الکتریکی می شود که سبب تخریب بعضی قطعات حساس الکترونیکی می گردد. میان رطوبت نسبی و دما نسبت مستقیمی وجود دارد پس لازم است دما و رطوبت به طور همزمان مانیتور شوند.
تجمع گردو غبار روی مدارهای الکترونیکی بدلیل وجود ذرات رسانا باعث هدایت الکترونیکی و اتصال کوتاه بین قسمت های نزدیک به هم بر روی بردها می شود. تشکیل لایه از گرد و غبار روی اجزا و عناصر الکترونیکی همچون یک لایه حرارتی عمل می کند که باعث افزایش دما می شود و در نتیجه سرعت پردازش و طول عمر این قطعات کاهش می یابد. علاوه بر ذرات معلق قسمتی از آلاینده های هوا شامل گازهایی مثل اکسید های گوگرد و ازت می باشند، این گازها باعث خوردگی در اتصالات مسی و نقره ای موجود در مدارات می شود.
قطع شدن برق باعث ا ختلال در فعالیت های تجهیزات اتاق سرور نظیر روترها و سووییچ ها و سرورها و ... شده و در برخی موارد ادامه کار آن ها را کاملا غیرممکن می سازد،به همین دلیل وجود UPS در اتاق سرور یک امر لازم است و به همان اندازه کنترل و مانیتورینگ وضعیت UPS ها در اتاق سرور ها الزامی و ضروری می باشد . مطلع شدن از میزان ولتاژ و جریان ورودی و خروجی UPS و میزان زمان باقی مانده میتواند به روند کار و تصمیم گیری مسئولین اتاق سرور تاثیرگذار باشد.
همه تجهیزات الکترونیکی در برابر نوسانات برق آسیب پذیرند ، از این رو میزان ولتاژ و آمپر در اتاق سرور باید مورد کنترل و مانیتورینگ قرار گیرد . نوسانات خسارات جبران ناپذیری به تجهیزات اتاق سرور می رساند و علاوه بر آن بخش بزرگی از فعالیتهای سازمان ها که وابسته به اطلاعات است را مختل می سازد. با کنترل و مانیتورینگ میزان ولتاژ و آمپر از خسارات احتمالی جلوگیری می شود و می توان از نوع کارکرد تجهیزات و یا خرابی احتمالی قطعات باخبر شد.
اطلاعات در هر سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است به همین علت کنترل تردد در اتاق سرور ها و دیتا سنترها امری مهم دارد. ورود و خروج افراد و ثبت زمان تردد آنان به لحاظ امنیتی باید کنترل شود. علاوه بر بحث امنیتی، رفت و آمد در اتاق سرور ها و باز و بسته کردن در اتاق سرور ها باعث تغییر دمای اتاق می گردد که این کار تاثیر منفی چشمگیری روی تجهیزات خواهد داشت.
سرمایه ی اصلی هر سازمان اطلاعاتآن است از این رورفت و آمد و حرکت در اتاق سروربسیار مهم است.علاوه بر بحث امنیتی از نظر صرفه جویی انرژی نیز رفت و آمد باید کنترل شود. با حضور افراد در اتاق سرور و استفاده از سیستم روشنایی دمای اتاق افزایش می یابد از این رو سیستم های خنک کننده زمان طولانی روشن می مانند تا دمای محیط را متناسب سازند ،می توان از این افزایش مصرف انرژی با استفاده از سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور و سنسور حرکت جلوگیری کرد.
واضح است که آب می تواند به همهذ سیستم ها و دستگاه های الکترونیکی آسیب جدی وارد نماید از این رو نشت آب می تواند خسارات بیشماری به اتاق سرورها وارد نماید و خطر احتراق را به همراه داردپس فعالیت سازمان ها و شرکت ها را مختل می کند. سیستم های خنک کننده در اتاق سرورها و دیتا سنترهای بزرگ به آب وابسته اند حتی در سیستم های جدید حین کارکردن مداوم قطرات آب تولید می شوند که یک خطا می تواند همه تجهیزات موجود در اتاق سرور هارا از بین ببرد ما برای حل این مشکل از سنسور نشت آب استفاده می کنیم.

علل نیاز به سیستم های کنترل و مانیتورینگ هوشمند اتاق سرور

بر اساس بررسی های Capitoline بیش از 170 مرکز داده با بیش از 70.000 متر مربع فضا، در طول چند سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته و نتایج بررسی ثابت می کند که می توان با بهبود مدیریت و آموزش بهتر کارمندان از بسیاری مشکلات دوری کرد. آسیب های وارده به اتاق های سروربه شرح زیر در یک دسته بندی جا داده ایم :
در بررسی مراکز داده و اتاق های سرور آسیب هایی جبران ناپذیر در کشورهای مختلف به شرکت ها وارد آمده است و این مهم، دلیل استفاده از سیستم های کنترل و مانیتورینگ یکپارچه را واضح تر میکند.
در ادامه چندین آسیب مورد بررسی قرار گرفته است :
1- 93 درصد شرکت هایی که اتاق سرورشان مورد آسیب قرارگرفته به مدت 5 سال مقدار زیادی از کسب و کارشان را از دست دادند.
2- 43 درصد از کسب و کارها در ایالات متحده پس از این اتفاق هرگز آغاز به فعالیت نکردند و 29 درصد در عرض دو سال بسته شدند. (دانشگاه Wisconsin)
3- آسیب های اتاق های سرور نه تنها در شرکت های کوچک بلکه در شرکت های بزرگ نیز اتفاق می افتد.
4- اولین عامل افزایش بیش از حد دما و غیر فعال شدن سرورها خطا در سیستم تهویه است.
5- افزایش مصرف انرژی به 39 درصد در طول پنج سال به علت افزایش بیش از حد دما و کاهش کارایی قطعات.
6- در صورت از کار افتادن سیستم کولینگ دما با نرخ 10 درجه در هر 8 دقیقه افزایش می یابد.
7- هر 10 درجه افزایش دما بالای 20 درجه موجب کاهش 50 درصدی کارایی می گردد.
8- رفع ایراد به طور متوسط بین نصف روز تا 3 روز طول کشیده است.
 
 

شرح سیستم کنترل و مانیتورینگ هوشمند اتاق سرور

سیستم کنترل و مانیتورینگ اتاق سرور

با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژي ، با ارائه راه حل هاي گوناگون و استقرار روي شبکه کامپیوتر،

امنیت و کنترل مورد نیاز یک اتاق سرور

را فراهم نموده است. مجموع رفتارهاي این سیستم در راستای ایجاد محیطی امن و مطمئن، رضایت مسئولین و مدیران،

افزایش طول عمر مفید تجهیزات اتاق سرور،

افزایش کارایی و بهره وري،عدم وابستگی به مانیتورینگ دائمی اتاق وکنترل آن، کاهش خرابی تجهیزات، ارتقاء تکنولوژي و زیبایی اتاق سرور و نهایتا صرفه جویی در تمام هزینه هاي ذکرشده می باشد.
 
مانیتورینگ اتاق سرور

پایش و مانیتورینگ المان های محیطی اتاق سرور

بسیاری از اتفاقاتی که در اتاق های سرور رخ می دهند قابل پیشگیری هستند . یکی از مهمترین وظایف مسئولین اتاق سرور پایش و مانیتورینگ عوامل محیطی اتاق سرور است .
 
مانیتورینگ اتاق سرور

المان های مهم پایش و مانیتورینگ هوشمند

آتش : اخطار حسگر دود و گاز
برق : اعلام قطع برق ورودی
آب : اخطار نشت آب در اتاق سرور
خنک کننده : اعلام قطع عملکرد سیستم خنک کننده
ژنراتور : اعلام استفاده از ژنراتور
گرد و غبار : اخطار افزایش غیر مجاز گرد و غبار
دما : اخطار خارج از محدوده دما
رطوبت : اخطار افزایش غیر مجاز رطوبت
ولتاژ : اخطار ولتاژ خارج از محدوده
جریان : اخطار افطایش غیر مجاز جریان مصرفی
حسگر حرکت : اخطار تشخیص حرکت در زمان غیر مجاز
دوربین : ارسال تصاویر و ویدئو در هنگام حوادث غیر مجاز
کنترل تردد : اعلام تردد افراد مجاز و غیر مجاز
اعلام خرابی باتری یا عملکرد سیستم UPS
اخطار زمان بحرانی باقیمانده از باتری UPS
5/5 - (1 امتیاز)