مزایای استفاده از آبگرمکن خورشیدی

انرژی خورشید منبع بی کران، قابل دسترس، رایگان و تجدیدپذیري است که استفاده از آن به میزان قابل توجهی از وابستگی ما به منابع تجدید ناپذیر انرژی(سوخت هاي فسيلي) می کاهد و گام بسیار موثری در امر حفاظت از محیط زیست، ذخیره منابع انرژی و گره گشای مسائل اقتصادی کشور خواهد بود. با توجه به موقعیت جغرافیائی ایران، مناطق وسيعي از کشور از شدت تابش بسیار بالایی برخوردار است و با افزایش روزافزون هزینه سوخت های فسیلی و انرژی برق، وقت آن است که مانند بسیاری از کشورها، به طور جدی از منابع نامحدود، پاک و رایگان انرژی های تجدید پذیر از قبیل انرژی خورشیدی به طور بسیار گسترده و وسیع استفاده نمائیم.

آب گرمکن های خورشیدی یکی ازموثرترین طرح های استفاده عمومی و آسان از انرژی خورشید برای تأمین آبگرم مصرفی در بخش خانگی و صنعتی است، بطوریکه دمای سطح کولکتورهای جاذب انرژی خورشیدی تاحدود 100 درجه سانتی گراد و دمای آبگرم تولیدی در مدلهای با راندمان بالا تا حدود نقطه جوش آب افزایش می یابد.

این فرایند تامین انرژی به حدی موثر و کارآمد است که حتی کشوری مثل آلمان که یکی از کشورهای واقع در بخش شمالی اروپاست، دارای اولین تکنولژی تولید آبگرمکن خورشیدی و از پیشروترین تولیدکنندگان آن است.

اجزاء اصلی آبگرمکن خورشیدی ترموسیفونی عبارت است از:

  • کلکتور تخت خورشیدی
  • منبع عايق شده ذخیره آب گرم
  • پایه نگهدارنده و اتصالات مربوطه و منبع انبساط بسته

کلکتورهای تخت خورشیدی با بهره گیری از بهینه ترین ورق های جاذب و عایق بندی مناسب، انرژی خورشید را توسط صفحه های جاذب مخصوص آلومنیومی جذب نموده و با تبدیل انرژي تابشي به انرژي گرمايي و انتقال همزمان این گرما به آب یا سيال عامل، مقدمات ذخیره آن را در مخزن فراهم می کند.

 

انواع نوع تماس در آبگرمکن های خورشیدی (Solar)

آبگرمکن های خورشیدی بر اساس نوع تماس بین دو سیال به دو دسته ( Category ) تقسیم بندی می شوند :

1- آبگرمکن‌های خورشیدی جریان مستقیم ( باز ) :

در این نوع آبگرمکن های خورشیدی مایع گرم شونده ( آب ) به صورت مستقیم انرژی ( حرارت ) خود را از جذب کننده انرژی خورشیدی ( شیشه های وکیوم تیوپ ) دریافت می کند.

2آبگرمکن های خورشیدی جریان غیر مستقیم ( بسته ) :

در این نوع از آبگرمکن های خورشیدی مایع یا آب درون مخزن حرارت ( انرژی گرمایی ) خود را به صورت مستقیم از شیشه های جذب انرژی خورشیدی ( شیشه های وکیوم تیوپ ) دریافت می کند و سپس به مایع ( آب ) که درون لوله مسی (Copper) که یا داخل مخزن تعبیه شده است یا درون شیشه های جاذب که بستگی به مدل آبگرمکن خورشیدی دارد ، منتقل میکند.

آبگرمکن خورشیدی هوشمند :

این نوع آبگرمکن خورشیدی دارای کنترل پنل تصویری هوشمند است که با داشتن یک سنسور دما و سطح و شیر برقی در داخل مخزن در ورود آب سرد به مخزن آبگرمکن خورشیدی تمام مراحل آبگیری و گرمایش به صورت هوشمند و با برنامه ریزی انجام میگیرد.

تصمیم گیری در خصوص انتخاب انواع آبگرمکن های خورشیدی ترموسیفون Thermo Siphon ( جریان مستقیم )

✅ امکان استفاده از سیستم کنترل مرکزی به دلیل نیاز به آشنایی نسبی به طرز عملکرد کنترل مرکزی
✅ نوع بکاربری آبگرمکن خورشیدی ( اماکن عمومی ، خصوصی و … )
✅ میزان مصرف آبگرم در طول شبانه روز ( مثلا نیاز به موازی کردن آبگرمکن ها باشد یا نه )
✅ در ساختمان های مسکونی شهری پیشنهاد شرکت کنترل ابنیه ملل استفاده از سیستم هوشمند می باشد.

 

طرح آبگرمکن خورشیدی

در طرح آبگرمکن خورشیدی همواره یک مکانیزم کمکی(Back Up)به عنوان تأمین کننده انرژی گرمایی مورد نیاز برای شرایطی که شدت تابش به میزان کافی وجود ندارد (شرایط ابری، بارانی و برفی) استفاده می شود، در اینجا سیستم کمکی، استفاده از پکیج های گازسوز دیواری است که با بکارگیری طرح ترکیبی آب گرمکن خورشیدی، مصرف سالانه انرژی پکیج گازسوز دیواری حداقل شصت تا هفتاد درصد کاهش می یابد.

این بدان معنی است که علاوه برصرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی، طول عمر پکیج به دلیل کارکرد کمتر، به شدت افزایش می یابد. قابل ذكر است كه ميزان صرفه جويي انرژي در استفاده از هر متر مربع كلكتورهاي تخت خورشيدي معادل يك ليتر نفت در روز براي 365 روز سال مي باشد بنابر این علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه های مصرف انرژی خانوار در سال، ذخایر انرژی های تجدید ناپذیر نیز در راستای حفظ محیط زیست حفاظت می گردد.
سیکل آبگرمکن خورشیدی

استفاده از این آبگرمکن خورشیدی، آرام، بدون صدا و بی خطر می باشد. از دیگر مزایای این سیستم ها، نصب و استفاده بسیار ساده آنها خصوصاً با توجه به شدت تابش خورشید در موقعیت جغرافیائی ایران است.

پروژه ديگري كه از نظر سيكل ترموديناميكي بسيار با ارزش مي باشد توليد سرما از انرژي خورشيدي توسط كلكتورهاي تخت و سيكل چيلر ابزوربشن در ظرفيت 5 الي 10 تن برودتي است كه بسيار مناسب و كارا براي اقليم هاي گرم و خشك و حتي گرم و مرطوب مي باشد. در اين روش انرژي سرمايي در كاركرد يك سيكل سرمايش جذبي كه توسط انرژي گرمايي (حاصل از سيكل خورشيدي) فعال مي گردد بوجود مي آيد كه علاوه بر استفاده از انرژي خورشيدي منشاء بروز تحولات زيست محيطي و اقتصادي شايان توجه مي باشد.

در حال حاضر دانش فني ساخت تك تك اجزاء سيكل سرمايش خورشيدي و نحوه راه اندازي و بكارگيري آن خصوصاً با توجه به زاویه تابش خورشید در کشور موجود است.

استفاده از آب شيرين كن هاي خورشيدي نيز براي مناطقي كه داراي آب لوله كشي بسيار سنگين ( از نظر سختي آب ) مي باشد بسيار ساده و كارا است كه داراي توجيه فني و اقتصادي مناسب است.

به هر حال در رده بندي استفاده از انرژي هاي نو استفاده از انرژي خورشيد بدليل فراواني وسهولت دسترسي ونا محدود بودن آن در رده اول استفاده و بكارگيري قرار دارد و مي توان بطور نا محدود از كاربريهاي مختلف آن استفاده مفيد نمود.

سوالات متداول پیرامون آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی چیست؟

آبگرمکن خورشیدی به سیستمی گفته می شود که به منظور گرم نمودن آب از طریق جذب انرژی خورشیدی، از یک کلکتور، انرژی خورشیدی استفاده می کند.

مكانيزم آبگرمكن خورشيدی چيست؟

مهم ترین قسمت آبگرمكن خورشيدی مجموعه لوله هايي هستند با نام كلكتور collector كه تشكيل شده از يك استوانه شيشه اي كه روي سطح آن را يك تركيب خاص تيره رنگ پوشانده كه اشعه آفتاب آن را به شدت داغ مي كند. در داخل اين استوانه آب جريان دارد كه گرماي استوانه را جذب كرده و گرم مي شود براي جلوگيري از دست رفتن گرماي استوانه تيره رنگ، آن رادر داخل استوانه شيشه اي بزرگتري قرارداده اند كه شفاف است و بين اين دو استوانه خلا است.

Rate this page